Ale po kolei. Skoro mamy motywację 4.0., to w takim razie czym są motywacje 1.0, 2.0 i 3.0.? Otóż „jedynka”, to bardzo podstawowa wersja. Bazuje ona na instynktach oraz woli przetrwania ludzi jako gatunku. Przez motywację 2.0 rozumiemy działania pod wpływem przysłowiowych „kija i marchewki’. Działamy tak, aby uniknąć kary, albo w celu uzyskania nagrody, ciągle balansując pomiędzy tymi dwoma biegunami. Natomiast pod trzecią generacją rozumiemy wewnętrzną satysfakcję z naszych działań, mającą swoje źródło w potrzebie tworzenia.
Tutaj idziemy krok dalej. Bowiem motywację 4.0. definiujemy jako odnalezienie wewnętrznych motywatorów, z których czerpiemy siłę do realizacji celów. Jeżeli zidentyfikujemy swoje cele i poznamy potrzeby, które nas napędzają, to wtedy jesteśmy w stanie adekwatnie zmotywować się do działania. Zatem motywacja 4.0 to nic innego jak sięgnięcie do poznania samego siebie. Oraz, w przypadku działów HR, poznania takich wewnętrznych motywatorów u osób, które mamy zatrudnić i u tych, które już pracują w naszej organizacji.
Oprócz ww. definicji, w trakcie HR CAFE #16 Magdalena Kamińska przeprowadziła uczestników przez 4 fazy współpracy z pracownikiem, w trakcie których znajomość jego motywatorów może pomóc jemu samemu oraz organizacji. Na etapie rekrutacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki powinien być idealny pracownik na danym stanowisku. Nie tylko czy odpowiada opisowi stanowiska i profilowi kompetencyjnemu, ale także jak jego profil motywacyjny będzie współgrać z zadaniami i zespołem. Wiadomo, że w momencie rekrutacji wiemy stosunkowo niewiele o człowieku. Dlatego tak ważna jest weryfikacja jego motywatorów z realiami pracy na danym stanowisku. Właściwe sprawdzenie relacji „oczekiwania a rzeczywistość” oraz wyciągnięcie adekwatnych wniosków pomoże w rozwoju pracownika.
Wiemy już, co go motywuje, a co nie. Zatem jesteśmy w stanie skuteczniej dopasować dla niego zadania oraz wytyczać kierunki rozwoju na danym stanowisku. Jeżeli mamy przebadany cały zespół, wtedy możemy mieć realny wpływ na jego funkcjonowanie jako całości. Znamy oczekiwania i motywatory lidera, dlatego możemy trafnie dobrać mu współpracowników tak, aby wszyscy uzupełniali się nie tylko na poziomie kompetencji, ale przede wszystkim w kontekście motywacji 4.0.
Będzie. I to tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca. Czyli tym razem 28 marca i Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, ponieważ spotykamy się naprzemiennie w Bydgoszczy, Włocławku oraz w Grodzie Kopernika. Na HR CAFE #16 będziemy rozmawiać o dwóch obliczach konfliktów: jak je identyfikować oraz jak je konstruktywnie przekuwać z korzyścią dla zespołu. Rejestracja na HR CAFE #16 – tutaj.